Operacja prostaty laserem - co warto wiedzieć

Opublikowany

Operacja prostaty laserem - jak wygląda zabieg?

Świat medycyny posuwa się w bardzo szybkim tempie do przodu to co wczoraj było niemożliwe, dzisiaj jest wykonywane bez większych przeszkód na sali operacyjnej. Jeszcze wczoraj operacja prostaty laserem była wykonywana najprostszym tego typu urządzeniem, obecnie jest wykorzystywany innowacyjny laser holep. Zastosowanie tego urządzenia pozwoliło na eliminację pooperacyjnych powikłań u pacjentów. Rokowanie i leczenie prostaty laserem zwiększyło jego skuteczność.

Co to jest laser holep?

Holep to najnowocześniejszy laser używany w leczeniu prostaty. Działanie lasera najogólniej polega na użyciu wiązki światła i skierowanie go na interesujący nas narząd. Holep laser odznacza się wysoką dokładnością w cięciu tkanki oraz jego zaletą jest to że jego przenikanie w tkance stercza nie jest głębokie (około 4mm.) co pozwala na czyste, precyzyjne cięcia gruczołu krokowego. Natomiast rozprzestrzeniające się światło i ciepło lasera pozwala na natychmiastowe zamkniecie ( koagulację) małych naczyń krwionośnych. Operacja prostaty laserem i wykorzystanie tego typu lasera daje bardzo dobre rokowania u pacjenta.

Zbieg - jak wygląda?

Operacja prostaty laserem holmowym to nacięcie i enukleacja gruczolaka prostaty. Polega to na wprowadzeniu endoskopu laserowego do prostaty i enukleacji co najprościej można wytłumaczyć jako wyłuszczeniu lub wyłuskaniu przerośniętego gruczołu. Laser holep pozwala na nacięcia i mało inwazyjne przemieszczenie guza z prostaty do wnętrza pęcherza moczowego. W środku pęcherza moczowego duży gruczolak jest rozbijany na mniejsze kawałki i odsysany przez przewody moczowe na zewnątrz organizmu. Operacja prostaty laserem z wykorzystaniem tej metody to jedna z najlepszych i bezpiecznych metod leczenia prostaty. Zwiększa ona bezpieczeństwo pacjenta oraz minimalizuje powstawanie powikłań pooperacyjnych taki jak krwawienia. Laserowa enukleacja prostaty ściśle wiąże się z mocą lasera oraz z opanowanie tej techniki przez specjalistów. Można zatem uznać że zabieg ten to nowy rozdział w leczeniu problemów urologicznych.

Autor
Kategorie Medycyna, Zdrowie